Sérti-e a versenyt egy fogtechnika kizárólagos foglalkoztatása?
Gyakran előfordul, hogy a rendelő működtetője arra kötelezi a vele, nála dolgozó fogorvosokat, hogy megrendeléseiket kötelezően csak és kizárólag egy fogtechnikai szolgáltatónak adhatják le és ezen utasítás megszegése munkajogi következményeket vonhat maga után.
Kérdés, hogy amennyiben az érintett fogorvos bármilyen okból (szakmai, anyagi, határidő, utószolgáltatások, stb.), de más fogtechnikussal szeretne dolgozni, sikerrel támadhatja-e meg versenykorlátozás okán a rendelő működtetőjének korlátozó döntését ?
A válasz röviden: nem.
A válasz hosszabban az alábbi Versenytanácsi Döntésben olvasható.
A több orvost foglalkoztató rendelő együttműködött a ...Fogtechnikával. Az ott dolgozók közül 2 fogorvosnak e mellett egy másik fogtechnikus is végzett folyamatosan külsősként munkát, akik 150 db lemezes fogpótlás és 51 db beépített fogpótlás készítését adtak ki részére. Ugyanezen fogorvosok az együttműködő Fogtechnikának ezen időszak alatt 25 db lemezes fogpótlásra és 155 db rögzített fogpótlásra adtak megrendelést.
A külső fogtechnika választási lehetőségét a rendelő működtetője megszüntette, amikor a rendelő gazdálkodását felülvizsgálta és ennek alapján a utasítást adott ki a fogorvosok részére, amely szerint további intézkedésig kizárólag a szerződött Fogtechnikának lehet megrendeléseket kiadni. E megrendeléseket megelőzően is azonban előzetes engedélyezést írt elő. Az érintett 2 fogorvos a korábbi külső fogtechnikussal együtt beadványukban a kizárólagos döntést hozó rendelő felelősségének megállapítását kérték a tisztességtelen piaci magatartás tilalmáról szóló törvény alapján, mert szerintük az elrendelt kizárólagosság sérti a piaci verseny szabadságát. A rendelő működtetője kérte a kérelem elutasítást, utalva arra, hogy döntésével versenyjogi szabályt nem sértett.
A Versenytanács a kérelmező fogorvosok és fogtechnikus igényeit nem találta alaposnak. Véleménye szerint gazdasági tevékenység a nyereség- és vagyonszerzés céljából üzletszerűen, ellenérték fejében történő termelő vagy szolgáltató tevékenység. A Versenytanács rámutatott arra, hogy egy gazdálkodónak a saját szervezete, munkavállalói részére a gazdaságosság, vagy az annak vélt működés érdekében adott rendelkezési jogosultságát nem lehet vitatni. A rendelő szerződés megkötésére más fogtechnikával csak azért, mert azzal a szerződéssel a kérelmezők szerint még gazdaságosabban működhetne, nem kötelezhető. A kérelmezők nem tudták bizonyítani a versenykorlátozás (kartell) tényét.