Amennyiben új alkalmazottat kívánna fölvenni, vagy Ön akar munkaviszonyban elhelyezkedni, illetve azt felmondani szeretné, a munkaszerződések megkötése, illetve felmondása körében közterhet (adót) spórolhat, ha azok az aktusok az adott hónap első, vagy utolsó naptári napjaira esnek.


A munkaszerződés első napja életszerűen általában az első munkában töltött nap szokott lenni, megszüntetése meg általában a hónap utolsó napjára szokott esni. 2012-től ezt a gyakorlatot érdemes átgondolni abban az esetben, ha a hónap első és / vagy utolsó napja munkaszüneti nap lenne.

Az ok pedig a 2012-től bevezetett bérkompenzációs rendszer. A szociális hozzájárulási adóról szóló törvény 460.§ (4) bekezdése szerint a munkabérek nettó megőrzését célzó adókedvezményt azon munkavállalók után lehet igénybe venni, akiknek a munkaviszonya az adott hónap egészében fennáll.

Nem tisztázott a törvényben, hogy ezt („egészében”) a hónapban valamennyi ledolgozandó munkanapjára vagy a hónap valamennyi naptári napjára kell-e érteni?

Minden évben több olyan hónap is van, amikor annak első, vagy utolsó napja ünnep, tehát munkaszüneti nap. És további olyan hónapok is lehetnek, amelyek hétvégével kezdődnek, vagy így végződnek.

A törvény értelmezése kapcsán a Nemzetgazdasági Minisztérium álláspontja szerint a szociális hozzájárulási adó csökkentését eredményező kedvezmény csak akkor vehető igénybe, ha a munkaviszony adott hónap minden naptári napján fönnállt. Szerintük tehát a hónap egésze munkaviszony szempontjából akkor valósul meg, ha az minden naptári napon fennállt. Elképzelhető, hogy a mondjuk egy májustól induló munkaviszony esetében annak munkaszerződés szerinti kezdete (pl. 2012. május 1.) és az az alapján kezdődő első munkanap (2012. május 2.) nem szükségszerű, hogy egybe essen, de a munkaviszony ettől még egész májusban fennállt, vagyis a munkáltató jogosult az adókedvezményre.

Ugyanígy egy felmondásnál mondjuk 2012. június 30-ra mondjunk föl, bár az szombat és nyilván az utolsó munkában töltött nap 29-e péntek lesz, viszont a munkaviszony egész júniusban kitartott, így az utolsó hónapra kifizetett bér után is jár a szociális adóból levonható kedvezmény.

Javasoljuk tehát, hogy a szociális hozzájárulási adókedvezmény adott havi igénybevételéhez a munkaviszony kezdete vagy vége az adott hónap első, illetve utolsó NAPTÁRI napja legyen még akkor is, ha az hétvégére vagy ünnepnapra esik!