Ön is vagy már megkapta, vagy meg fogja kapni az OEP Területi Hivatalától azt a felhívást, hogy amennyiben finanszírozási szerződéssel rendelkezik, vagy ilyen megkötése előtt áll, ne felejtse el első esetben 2013. március 31-ig, második esetben pedig a finanszírozási szerződés megkötése napján a számlavezető bankjának bejelenteni, hogy a finanszírozási szerződésében megadott bankszámlaszáma az „E-alapból a finanszírozási feladatokra folyósított összeg kezelésére szolgáló, elkülönítetten kezelt számla”

A bejelentést szerintem a legegyszerűbb a banknak egy tértivevényes ajánlott levélben megtenni, ugyanis a bejelentés határidőben való megtörténtét egy OEP-ellenőrzés esetén igazolnunk kell tudni. A bankfiókban történő szóbeli bejelentés megtörténte utólag nehezen igazolható, ezért javasolt az okirati forma, ami esetleg email is lehet, hiszen annak igazolt megküldése is bizonyíték. A kapott felhívás tartalmazza azt is, hogy emiatt nem kell új bankszámlaszámot nyitni és hogy az OEP-nek nem kell semmit sem bejelenteni. A levél megindokolja a nyilatkozat szükségességét, amikor a végrehajtási törvényre vonatkozik. Eddig ugyanis problémás volt, hogy ha az OEP egy vizsgálat után visszakövetelt egy adott összeget és azt a szolgáltató önként nem fizette vissza, akkor az inkasszóval terhelt bankszámlán lévő nem OEP-es pénzek is befagytak, ami a szolgáltatónak komoly likviditási problémát jelenthetett. Az említett nyilatkozat megtétele után azonban már a szolgáltató nem hivatkozhat arra, hogy olyan pénzét is inkasszálták, ami nem OEP-finanszírozásból keletkezett, hiszen ő maga nyilatkozza, hogy azon a számlán csak OEP-pénzeit kezeli.

Azt meg mindenkinek magának kell eldöntenie, hogy a nyilatkozata megtételét követően nyit-e új bankszámlát a nem OEP-es bevételeinek (pl. egészségpénztári átutalások), vagy abban bízik, hogy az OEP nem fogja őt megbüntetni, ha meg mégis, akkor önként fizet, vagy ha nem akkor elég gyorsan, még az esetleges inkasszó előtt föl tudja venni a bankból a nem OEP-es pénzeit 

A jogszabály azt mondja, hogy az egészségügyi szolgáltatót megillető, az Egészségbiztosítási Alapból az egészségügyi szolgáltatás finanszírozására folyósított, és e célra a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló törvény alapján elkülönítetten kezelt pénzösszeg csak a finanszírozási szerződésben foglalt feladatok ellátásából eredő követelések fejében vonható végrehajtás alá.

A törvény így reagál arra a jogalkalmazási problémára, hogy a finanszírozott egészségügyi szolgáltatók elkülönített számlán kezelt, kizárólag a finanszírozott tevékenységre fordítható pénzeszközeiből a végrehajtás során olyan követelések is behajtásra kerülnek, amelyek a finanszírozott tevékenységgel nincsenek összefüggésben. A törvény a finanszírozás keretében kiutalt összegek célhoz kötött felhasználása érdekében kimondja, hogy az egészségügyi szolgáltatót megillető, az Egészségbiztosítási Alapból az egészségügyi szolgáltatás finanszírozására folyósított, és e célra a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól szóló törvény alapján elkülönítetten kezelt pénzösszeg csak a finanszírozási szerződésben foglalt feladatok ellátásából eredő követelések fejében vonható végrehajtás alá.